DOLAR

32,6978$% 1.31

EURO

34,9337% 0.07

STERLİN

41,5723£% 0.8

GRAM ALTIN

2.433,50%1,79

ÇEYREK ALTIN

3.917,00%0,30

BİTCOİN

2191088฿%0.68774

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bu leylekler “Karslı”


Sibirya soğuklarının tesirli olduğu Kars’ta kalan leylekler görenleri şaşırtıyor. Eksi 20 derece soğukta yaşayan leyleklere, yöre halkı “Karslı” diyor.

Kars’a her yıl sıcak vilayetlerden gelen leyleklerden ikisi, havalarının soğumasına karşın göç etmedi. Havaların soğuk ve karlı olmasına karşın göç etmeyen leylekler, geceleri ise yakın köylere giderek ahırlarda geçiriyor.

“Leyleklerin göçü besinle alakalı”

Çerme bölgesinde leyleklerin olduğunu bildiklerini tabir eden KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, “Kars biliyorsunuz bu günlerde eksi 20 dereceleri gördü. Lakin açık olan sulak alanlarda hala su kuşları ve bunun yanında bizim aslında göçmen olarak tanım ettiğimiz leylekler duruyor. Tabi leylekler göçü aslında besinle alakalı, biz bu vakitlerde Kars’taki bu bölgede, yani Çerme bölgesinde leyleklerin kaldığını biliyoruz. Zira leylekler burada besin bulabiliyorlar. Kuşlardaki göç ve başka hayvanlardaki göç etme içgüdüsü aslında besin kıtlığıyla alakalı bir durum, burada gördüğümüz leylekler de kendilerini kış boyunca hayatta tutabilecek besini buldukları için Kars’tan gitmemeyi tercih etmişler” dedi.

“Besin buldukları için burayı terk etmek istemiyorlar”

Leyleklerin besin buldukları için bölgeyi terk etmediklerine dikkat çeken Çoban, “Bunun üzere birçok örnek var Türkiye’nin her yerinde aslında, Doğu Anadolu’da var. Biz bunları yakından takip ediyoruz. Lakin genelde gitmeyen çiftler daima birebir çiftler oluyor ve o çiftler artık burada kışın burada besin bulabileceğini bildiği için burayı terk etmek istemiyor. Uzun göç seyahatine çıkmak istemiyor. Lakin başka leyleklerin tamamı, bölgede görülen leyleklerin tamamı aslında daha sıcak bölgelerde ve yavaş yavaş onlarda kışın geçmesiyle birlikte hazırlığa başladılar” halinde konuştu.

Kar yağışı ve soğuğun tesirli olduğu merkez Dikme köyü Çerme bölgesinde bulunan 2 leylek, göç kervanına katılamadı. Göç edemeyen ve köyde kalan leylekler, geceleri ise köyde bulunan rastgele bir ahırda geçiriyor.

Yiyecek muhtaçlığını Kars Çayı’ndan karşılayan leylekler, karnını doyurduktan sonra köy meydanında bulunun yuvasında dinleniyor. Kışın karar sürdüğü Kars’ta başka leylekler üzere sıcak vilayetlere göç edemeyen leyleklere soğuğa aldırış etmedikleri için vatandaşlar da “Karslı” diyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İtfaiyeden ‘kuzu’ operasyonu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI