DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2108570฿%-0.24387

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bu hastalıkta kök hücre nakli çok önemli

Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Hematoloji Uzmanı Hekim Vahap Aslan, bir kemik iliği kanseri tipi olan; Multiple Myeloma hakkında bilgilendirdi.
Multiple Myeloma’nın olağanda kemik iliğinde bulunan hücreler olan plazma hücrelerinden kaynaklanan bir kemik iliği kanseri tipi olduğunu belirten Dr. Aslan, “Normal plazma hücreleri, enfeksiyonla savaşmak için immünglobulinler de denen antikorlar üretirler.
Myelomda anormal/kanserleşmiş plazma hücreleri paraprotein olarak bilinen ve yararlı bir fonksiyonu olmayan tek bir antikor tipi üretir.” diye konuştu.
Multiple Myeloma’nın, dünyada görülen tüm kanserlerin yüzde 1’ini oluşturduğunu fakat Hematolojik kanserler içindeki oranının ise yüzde 10 olduğunu aktaran Dr. Aslan, “Hastalık, son yıllarda genç popülasyonda görülmeye başlasa da ekseriyetle 65 yaş üstünde ortaya çıkar.
Ortalama görülme yaşı 69’dur. Olguların yalnızca yüzde 4’ü 45 yaşın altındadır. Her iki cinste de görülmekle birlikte erkeklerde biraz daha sıktır” dedi.

Ağrı, halsizlik, uyuşma
Hematoloji Uzmanı Tabip Vahap Aslan Multiple Myeloma için risk faktörlerini, “65 üstü yaş, ırk; erkek cinsiyet, bireyde manası meçhul monoklonal gamopati (MGUS) hikayesi, ailede Multiple Miyelom öyküsü” diye sıraladı.


Multiple Miyelom belirtileri hakkında da bilgi veren Dr. Aslan, “Multipl miyelomun belirtileri, değişiklik arz etmektedir ve erken periyotta hiç belirtiye rastlanmayabilir. En sık görülen belirtileri ise şunlardır:
“Belde daha ağır olmak üzere, hareketle ortaya çıkan kemiklerde ağrı, kemik kırıkları, halsizlik ve yorgunluk, sık enfeksiyon geçirmek, kilo kaybı, bulantı – kabızlık, el ve ayaklarda uyuşma.
Nadiren belirtiler oluşmadan teşhis konan hastalar mevcut olsa da 40 yaş üstünde halsizlik, bel ağrısı, istem dışı kilo kaybı ve böbrek yetmezliği şikayetiyle tabibe başvuran bireylerde, Multiple Miyelom’dan şüphelenilip teşhis testlerinin yapılması değerlidir.”

Tedavi yöntemleri
Dr.


Vahap Aslan, Multiple Miyelom tedavisinde gayenin; hastanın hem ömür kalitesini, hem de ömür müddetini uzatmak olduğunu, son yıllada tedaviye eklenen yeni ilaçlarla ömür müddetinde önemli artışlar elde edildiğini lisana getirerek, tedavi tekniklerine ait şunları söyledi:
“Hedefe yönelik tedavi: Myeloma hücrelerinin yüzeyinde bulunan CD38 antijenine karşı geliştirilen antikorlar, myeloma tedavisinde epeyce başarılıdır.
Protezeom İnhibitörleri: Uzun mühletten beri tedavide; protezeom inhibitörleri muvaffakiyetle kullanılmakta olup tedavinin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. İmmün düzenleyici ilaçlar: Bu kümede birçok ilaç günümüzde tedavide tek başına yahut öbür ilaçlarla kombine olarak kullanılabilmektedir. Kemoterapi: Çoğunlukla öteki ilaçlarla bir arada kullanılan kemoterapi ilaçları, kemik iliğindeki olağandışı plazma hücrelerini öldürmeye yönelik olarak kullanılır. Kortikosteroidler: Çok uzun mühletten beri kullanılmakta olup, tedavinin temel taşlarından biridir. Kök Hücre Nakli: Kemik iliği nakli olarak ta bilinen bu uygulama, tedavinin temel taşıdır. Öncelikli metot, hastanın kendi kök hücrelerinin elde edilip saklanarak, yüksek doz kemoterapiyi takiben bu kök hücrelerin hastaya verilmesidir. Dirençli ve seçilmiş olgularda bir öteki bireyden elde edilen kök hücrelerle de nakil yapılabilmektedir.”

Kök hücre nakli çok önemli!
Multiple Myeloma tanısı konan hastalarda birinci yapılması gereken şeyin, hastanın kök hücre nakline uygun olup olmadığının saptanması olduğuna dikkat çeken Dr. Aslan, “Klinik olarak kalp, akciğer hastalığı üzere ek hastalığı olmayan, performans durumu uygun her hasta kesinlikle kök hücre nakli açısından değerlendirilmelidir.


Yapılan çalışmalar, kök hücre nakli olan hastalarda hayat mühletinin daha uzun olduğunu göstermiştir. Birtakım durumlarda kök hücre nakli iki sefer yapılmaktadır” biçiminde konuştu.
Radyasyon tedavisinin ise; muhakkak bir bölgedeki myelom hücrelerini küçültmek emeliyle uygulanabildiğini tabir eden Dr. Aslan, “Bu hastaların bir kısmında kemik kaynaklı yahut kemik dışı dokulardan kaynaklanan plazmositom denilen tümörler oluşabilmektedir.
Plazmositom, Multiple Myeloma olmadan da saptanabilmektedir. Bu hastalarda radyoterapinin aktifliği yüksektir” diye konuştu.

Kemik iliği nakli
Multiple Miyelom, hastalığında kemik iliği tedavisini de anlatan Dr. Aslan kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Dünyada en fazla kök hücre transplantasyonu (kemik iliği nakli) yapılan hastalıktır.Bu tedavi sırasında kemik iliğinin olağan öncül elemanları da ilaç tesiriyle ortadan kaldırıldığından, daha evvel toplanan kök hücreler hastaya bir damar yolundan verilmekte, bu kök hücreler daha sonra kemik iliğine yerleşerek olağan bir kemik iliğinin oluşmasına katkıda bulunmaktadır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bodrum’da fahiş ev fiyatları bu kadarına da pes dedirtti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI