DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2250384฿%0.1791

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bu gazeteler Atatürk’ün dönemini anlatıyor

Gazeteci Ali Akyüz’ün Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı periyoda ilişkin topladığı gazete koleksiyonundan oluşan “30 Ağustos Zafer Bayramı Kurtuluş Sergisi”, o günleri devrin günlük gazetelerden okumak isteyen vatandaşlar için sergileniyor.
Espark Alışveriş Merkezi yer alt katta ziyaretçilerin beğenisine sunulan “30 Ağustos Zafer Bayramı Kurtuluş Sergisi”, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı periyoda ilişkin günlük gazetelerden oluşuyor.
Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir Antikacılar Derneği’nin düzenlediği stantta, gazeteci Ali Akyüz’ün 10 yıl boyunca topladığı koleksiyonundan bedelli gazeteler sergileniyor. Stantta, bilhassa 1921 yılından kalan ‘Payitaht’ gazetesinin yanı sıra, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından evvel yayınladığı son ilanın bulunduğu 1937 tarihli gazete dikkat çekiyor.
“Sergide Atatürk’ün yaşadığı periyoda ilişkin gazeteler var”
Koleksiyonun kendisi çok çok pahalı olduğunu söyleyen gazeteci Ali Akyüz, stant hakkında konuştu.

Stantta birçok değerli gazete olduğuna değinen Akyüz, “Bunlar benim koleksiyonum. Çok kıymetli gazeteler bunlar, koleksiyon pahası de var.

Standımız 30 Ağustos ile ilgili. Stantta Atatürk’ün yaşadığı periyoda ilişkin gazeteler var. En eski tarihli olarak 1921 basım ‘Payitaht’ gazetesi var, bu gazetede Mustafa Kemal Atatürk’ün Yunanlara karşı her türlü önlemi aldığını yazıyor. Bir de Atatürk’ün katıldığı son seçim için verdiği ilanı içeren orta göbek sayfa var.

Cumhuriyet’in 6’ncı, 10’uncu yılının yanı sıra, 30 Ağustos’un 10’uncu yılına ilişkin gazeteler ve başka günlük gazeteler var. Yaklaşık 10 yıl boyunca gazete topladım, burada görülenler yalnızca yarısı. Daha çerçeveletmediklerim de var. Bu devir dâhil olmak üzere sahip olduğum bütün koleksiyondaki gazete sayısı bin taneyi bulur.

Atatürk ile olan gazeteler ise 50’ye yakın. Atatürk’ün öldüğü güne ilişkin gazete var. Etnografya müzesine kaldırıldığı, Anıtkabir’e nakledildiği günün gazetesi var.

Bu gazeteleri de 10 Kasım’da sergilemeyi düşünüyoruz” dedi.
“Yaşamadıkları günlerin yaşanan gerçekleri burada”
Sergiyi açış maksatlarından bahseden Ali Akyüz, vatandaşların daima olarak kulaktan doyma bilgilerle hareket ettiğini, o günün gazetelerini okuyarak daha gerçek bilgiye ulaşılabileceğini savundu.

Akyüz, hususla ilgili olarak, “Bu sergiyi 30 Ağustos’a mana katmak gayesiyle açtık.

Bir öteki kıymetli sebep ise, daima kulaktan dolma bilgilerle hareket eden insanların, Atatürk’ün yaşadığı günlerin gazetelerini okuyarak o periyot hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Bu koleksiyona bu kadar kıymet vermemin sebebi de bu. Beşerler yaşamadıkları periyotlar ve olaylar hakkında fikir üretmekte ustalar.

Yaşamadıkları günlerin yaşanan gerçekleri burada. Buradan okuyarak bilgi sahibi olurlarsa, daha az yanılırlar diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“Dili sade ve anlaşılır gazeteler”
Sergilenen gazetelerde göze çarpan bir öteki özelliğin sade bir lisan kullanılması olduğunu belirten Akyüz, şöyle devam etti:
“Harf ihtilalinden sonra Türkçe’nin yeni kullanıldığı periyot olmasına karşın, bu gazeteleri okuduğumuz vakit lisanın ne kadar sade olduğunu görüyoruz.


Bugünkü üzere lisanımıza bilhassa batı dünyasından birçok yabancı söz şimdi girmemiş.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bu tarlada satılan tüm sebzeler müşteriler tarafından toplanıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI