DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2250310฿%0.39425

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bir Köy Okulu İle Başlayan Başarı Hikayesi

camalanNallıhan’ın Eskişehir iline yakın kırsal alanında eğitim nedeniyle köylerden hızlı bir göç süreci yaşanmaktaydı. Yenice,Osmanköy ve Çamalan Köylerindeki birleştirilmiş sınıflı ilkokul uygulamaları, velilerin çocuklarını kendi imkanlarıyla Sarıcakaya’ya taşımak zorunda bırakmaktaydı. Nallıhan’a uzak 20 köyde velilerin çocuklarını YİBO’ya yerleştirme konusundaki isteksizliği, 230 kapasiteli YİBO’nun yalnızca 69 öğrenci ile, eksik kapasite ile faaliyette bulunması sonucunu doğurmuştu. İlçe merkezine yakın köylerdeki velilerin de temel eğitim çağındaki çocuklarını yatılı olarak okutmak yerine ilçe merkezine kendi imkanlarıyla taşımak zorunda kalmaları Nallıhan milli eğitimini olumsuz etkilemekteydi.
Bu süreçte İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak öncülüğünde ortaya konan eğitim vizyonu kapsamında, kapasitesi sürekli azalan ve etkin bir eğitim hizmeti verilemeyen YİBO sisteminden vazgeçilerek, Çamalan Köyü’nde taşıma merkezli bir ilkokul ve ortaokul projesi hayata geçirilmiştir.
Bu proje temel eğitimde hizmeti vatandaşın ayağına kadar götürme amacını taşımaktaydı. 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında ilçe merkezinde her mahalleye bir ilkokul yapılması ve uzak köylerin de taşıma merkezli Çamalan ilkokulu ve ortaokulunda toplanması bu hedefe ulaşmayı sağlayan uygulamalar olmuştur.
Uzak 20 köyde yaşayan vatandaşlarımız çocuklarını komşu ilçe veya illere göndermek veya YİBO’ya yerleştirmek zorunda kalmaksızın, sıcak bir eğitim yuvasına teslim etmenin memnuniyetini yaşamaktadırlar.

YİBO’nun kapatılması sonucunda eski YİBO binası, 385 öğrencili Pansiyonlu Sağlık Meslek Lisesi’ne dönüştürülmüştür. Çamalan projesi sayesinde ilçe, önümüzdeki yıldan itibaren 600 öğrencili müstakil bir Sağlık Meslek Lisesine kavuşmuş olacaktır. Ayrıca çarşı merkezinde gündüzlü/pansiyonsuz 6 derslikli eski Sağlık Meslek Lisesi binasının boşalması ile ilçede müstakil bir imam hatip lisesi kurulmuştur. Böylece ilçemiz müstakil 2 ortaöğretim kurumuna Çamalan İlkokulu ve Ortaokulu Projesi sayesinde kavuşmuştur.
İlçe merkezinde Çok Programlı Lise’nin Kız Öğrenci Yurdu ile Endüstri Meslek Lisesi’nin Erkek Öğrenci Yurdu da öğrenci sayısındaki yetersizlikler nedeniyle eksik kapasitede ve öğrenci sayısına bağlı kısıtlı bütçe olanakları karşısında bir darboğaz içerisinde bulunmaktaydı. Sağlık Meslek Lisesi’nin eski YİBO binasında kapasite artışı ile birlikte Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin diğer iki ortaöğretim yurdunun kapasitelerinin tamamlanmasına katkıda bulunduğu değerlendirildiğinde Çamalan İlkokul ve Ortaokul Projesinin ne denli önemli olduğu ilçe kamuoyu tarafından da takdir edilmektedir.
İlçe merkezinde 2011 yılında 3’ü pansiyonlu toplam 5 lise mevcutken İlçe Kaymakamlığı’nın ortaya koyduğu eğitim vizyonu ile bugün 5’i pansiyonlu toplam 6 lise ilçemizde eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmektedir.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’da Bayramlaşma

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI