DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167034฿%-0.88228

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bel ağrısı fıtık habercisi olabilir

Yetişkinlerde yaygın görülen bel ağrısının kıymetli bir fıtık habercisi olabileceğine dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurhan Barutçu, “Bel ağrısı eklem, bağ, disk, kas kaynaklı ya da hudut kökü basısı sebepli olabilir. Fıtığın olduğu düzeye nazaran kas güçsüzlüğü, topuk üzerinde yahut parmak ucunda yürümekte zorluk, bacakta, ayakta uyuşma ve karıncalanmalar görülebilir” dedi.
Toplumda en sık görülen şikâyetlerden biri olan ve bilhassa yetişkinlerde karşılaşılan bel ağrısı, kişinin hayat kalitesini büyük ölçüde düşürüyor.
Eklem, bağ, disk ve kas kaynaklı ortaya çıkabilen bel ağrısı hudut kökü baskısıyla nedeniyle de görülebiliyor. Bel ağrısının dikkat edilmesi gereken bir semptom olduğunun altını çizen Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurhan Barutçu, bel ağrısının fıtık habercisi olabilecğini belirtti. Vaktinde teşhis ve tedavinin kıymetli olduğunu kaydeden Uzman Dr. Barutçu, fizik tedaviye karşılık alınamadığında ameliyata başvurulabileceğini söyledi.

“Ağrı birdenbire başlayabilir yahut şiddeti hafif olarak başlayıp giderek artan bir formda olabilir”
Bel fıtığının belirtileri ve sebeplerinden bahseden Uzman Dr. Nurhan Barutçu, “Bel ağrısı eklem, bağ, disk, kas kaynaklı ya da hudut kökü basısı sebepli olabilir.


Lomber disk hernisi (bel fıtığı) daha çok ağır kaldırma, yapılan aykırı bir hareket sonrası görülür. Belden kalçaya yahut bacağa yayılan ağrı halinde karşımıza çıkabilir. Ağrı apansız başlayabilir yahut şiddeti hafif olarak başlayıp giderek artan bir biçimde olabilir. Bel ağrısı derinden gelen bir sızı, yanma biçiminde olabilir. Fıtığın olduğu düzeye nazaran kas güçsüzlüğü, topuk üzerinde yahut parmak ucunda yürümekte zorluk, bacakta, ayakta uyuşma ve karıncalanmalar görülebilir” diye konuştu.

“Ameliyat, fizik tedaviye yanıt alınamayan durumlarda en son seçenektir”
Bel fıtığı tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğini aktaran ve en son seçenek olarak ameliyatın tercih edilebileceğini aktaran Barutçu, “Bel fıtığı tedavisinde çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır ama şikayetler birden fazla defa fizik tedavi uygulanmadan geçmez.


Fizik tedavide yüzeyel, derin ısıtıcı aygıtlar, ağrı giderici elektroterapi aygıtları, robotik lazer, magnetoterapi, robotik traksiyon, kriyoterapi üzere son teknoloji aygıtlar kullanılır. Ayrıyeten tedavide manuel terapi ve medikal masajlardan da yararlanılır. Bel fıtığında tedavisinde ozon tedavi prosedürleri son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ameliyat, fizik tedavi usullerine karşılık alınamayan durumlarda en son seçenek olan tedavi yöntemleridir” formunda konuştu.

Bel fıtığında yeni tedavi yolu ozon tedavisi
Bel fıtığında ozon tedavisinin yan tesir bakımından avantajlı olacağını söz eden Uzman Dr. Barutçu, “Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan tedavilere ozon tedavisi ismi verilir.


Ozon uzun vakittir tıp alanında bilinirliği olan ve birçok kimyasal özellikleri ortaya konmuş bir moleküldür. Son yıllarda epeyce tanınan olan bu tedavi kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır. Yaygın ağrılı durumlar, fibromiyalji, romatizmal hastalıklar, kanser, enfeksiyon, kireçlenme ve tendon sorunlarında de ozon tedavisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bel ve boyun fıtıklarına bağlı ağrılarda, disk etrafına ozon enjeksiyonları uygulanabilmektedir. Bel fıtığında ozon tedavisi ortaya çıkan mekanik baskıyı en aza indirmek ve inflamasyonu gidermek için kullanılmaktadır. Fıtıklaşmış gerecin büzülmesini sağlar, ödemi azaltır. Ozon terapi sonrası endorfinlerin salınımı artar, beyinde ağrı uyaranları bloke olur. Ozon tedavisi bedenimizdeki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir. Ozon tedavisinin yan tesiri yok denecek kadar azdır” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tezgahlarda hamsinin kilogramı 10 liraya kadar düştü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI