DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2246313฿%-0.06336

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Batuhan Bağıban: “Yapay zeka ile inşaat maliyetlerini azaltmak mümkün”

Yapay zeka, robotlar, Internet of Things (IoT), bulut sistemler üzere teknolojilerin inşaat kesiminde birçok dinamiği değiştirecek özelliklere sahip olduğunu söz eden Gürbağ Group İdare Şurası Üyesi Batuhan Bağıban, “Yapay zekanın inşaat dalındaki kullanım alanları düşünülenin bilakis daha fazlasıdır ve epeyce geniştir. Bu alanlardan biri de yükselen inşaat maliyetleridir. Bir evvelki yıla nazaran yaklaşık yüzde 45 artan inşaat maliyetleri nedeniyle maliyet tasarrufu sağlayacak teknolojilerin projelere entegrasyonu daha fazla ehemmiyet kazanmıştır” dedi.
İnşaat bölümündeki gelecek projeksiyonları yahut kestirimleri yapay zekanın bölüm için kıymetini ortaya koymaktadır.
Reports and Veri tarafından yayınlanan bir raporda yapay zekanın 2026 yılında inşaat bölümündeki pazar hissesinin yaklaşık 4,5 milyar dolar olacağı söz edilmiştir. Rapora nazaran yapay zekâ ve makine öğrenmesi, kalite denetim, iş çizelgeleme, meselelerin ortaya çıkarılması ve takibi, güvenlik idaresi, kaynak kullanımı ve tasarım idaresinde daha faal olarak kullanılacaktır. Accenture tarafından yayınlanan öteki bir rapora nazaran ise 2035 yılına kadar yapay zekânın şirketlerin karını yaklaşık yüzde 70 artırabileceği belirtilmiştir.

Yapay zekâ inşaat alanının her yerinde kullanılıyor
Teknolojik gelişmeler inşaat dalında uzun vakittir kıymetli bir yere sahip.


Yapay zekanın da birebir halde inşaat dalında bilhassa maliyet azaltma konusunda olumlu tesirleri olduğunu söz eden Batuhan Bağıban, “Yapay zekâ inşaat kesiminde pek çok alanda kullanılıyor. Kullanım alanının daha da genişleyeceğinden hiç kuşku yok. Maliyetlerin denetiminden daha üretken dizaynlara, risklerin azaltılmasından proje planlanmasına kadar pek çok alanda yapay zekâ kullanılıyor. Bunlar dışında kalan alanlarda da yapay zekâ kullanılıyor. Bu manada gelecekte tüm alanlarda yapay zekânın daha sık kullanılması kaçınılmaz” halinde konuştu.

“Yükselen maliyetleri azaltmak mümkün”
Bağıban, yapay zekânın maliyetlere müspet tesiri konusunda ise, “Bir bütün olarak düşünüldüğünde bir binanın yahut yapının maliyeti yapay zekâ, robotlar, Internet of Things (IoT) üzere teknolojiler sayesinde yüzde 20-25 oranında düşürebilmektedir.


Lakin bu teknolojilerden yararlanabilmek için büyük ölçüde bilgiye sahip olunması gerektiği de unutulmamalıdır” sözlerini kullandı.

“En güzel tasarım en kısa müddette ve en inançlı formda test edilebilir”
İnşaat dalında kullanılan yapay zekâ, en fazla planlama ve tasarım için kullanılmaktadır.


Bu durumu Bağıban, “İnşaat bölümünde kullanılan yapay zekanın kullanımında yüzde 50’den fazla hisseye sahip planlama ve tasarım ile üretken tasarım imkânı hayli mümkün hale geliyor. Bu sayede en düzgün seçeneği bulmak için birçok modelin farklı varyasyonları denenebilir ve yapay zekâ en inançlı, en süratli ve en uygun inşaat projeleri için çeşitli seçenekler sunabilir“ biçiminde açıkladı.

Proje idaresinin aktifliği için bir şans
Bir projede en çok zorlanılan hususun plan yapmak olduğunu ve başarılı bir proje idaresinin tekrar yapay zeka ile daha kolay hale gelebildiğini aktaran Bağıban, “Eldeki bilgilere nazaran projede muhtemel yanılgıları iddia edebiliyor yahut muhtemel gecikmeleri öngörülebilir hale getiriyor.


Bu sayede kaynakların en verimli biçimde kullanılması mümkün oluyor. Böylelikle kalite, güvenlik, vakit ve maliyet bahislerindeki riskler daha öngörülebilir hale geliyor” dedi.

Maliyetleri kestirim ederek optimum masraf imkânı
Bağıban, maliyetlerin hesaplanması noktasında yapay zekanın imkanlarını şu formda açıkladı:
“Maliyetlerin varsayım edilmesi yapay zekâ ile mümkün hale gelmektedir.Bu da projeye başlamadan evvel yahut proje sırasında kestirimlerin daha sağlıklı yapılmasına imkân sağlıyor. Ayrıyeten, gereç iddiası yaparak gereksinimlerin belirlenmesine imkan tanıyor. Bu hem lojistiğin daha kolay optimize edilmesine imkan sağlıyor hem de israfı önlüyor.”

Riskleri azaltarak istenmeyen makus olayları engelliyor
Mali mevzularda sağladığı yararların yanında iş sıhhati ve güvenliği konusunda da yapay zekanın pek çok yarar sağladığını söz eden Bağıban, “Örneğin dronelar, kameralar ve IoT aygıtlarıyla entegre olan YZ, kask takmayan bir çalışanı tespit edebiliyor ve bu mevzuyu raporlayabiliyor” diyerek iş sıhhati ve güvenliği konusuna dikkat çekti.


Tamamlanan projelerin verimliliği yapay zekâ ile mümkün
Yalnızca proje esnasında değil sürdürülebilir bir yapay zekâ kullanımı olması gerektiğini vurgulayan Bağıban, “Sadece inşaat sırasında değil, yapı süreci tamamlandıktan sonra da yapay zekâ tercih edilmelidir.


Akıllı bina konseptine imkan tanıyan YZ, güç idaresi başta olmak üzere temel bina operasyonlarında maliyetlerin denetimini sağlayabilmektedir” biçiminde konuştu.

“Gelecek projeksiyonunda birçok fırsat bizleri bekliyor”
Teknolojiyi güzel kullanmak, projelere entegrasyonunu sağlamak ve geleceği hakkında âlâ bir öngörüye sahip olmak, verimlilik artışı ve maliyetlerde düşüş sağlayacaktır.


Kimi kaynaklar yapay zekânın başka bölümlerdeki üzere verimli kullanılmadığını tabir etmektedir. “Gelecek projeksiyonlarında, bilgi tahlili, imaj sürece yahut bilgisayarlı görme üzere sistemlerle inşaat dalında yapay zekânın daha fazla kullanılacağı epey aşikâr” diyen Bağıban, “Örneğin yapısal kusurların evvelden fark edilmesi için bilgisayarlı görme, manzara sürece ve tahlili kullanılabilir. Öbür bir örnek ise proje riskleri, inşa edilebilirlik yahut yapısal istikrar üzere hususlarda mevcut bilgilerin tahlili ile elde edilen bilgilerin daha fazla kullanılabileceğidir” açıklamasında bulundu.
Bağıban, “Sağlık ve ilaç bölümünde kullanılan metotların inşaat dalı için kullanılması gelecekte projeleri daha verimli ve en uygun maliyetli hale getirebilecektir.
Dijital dönüşüme ayak uyduranlar, gelecek için en güçlü olanlar ortasında yerini alacaktır. Dönüşüme karşı çıkanlar yahut direnenler ise maliyetler ve fırsatları kaçırmaları nedeniyle çöküşe mahkum olacaktır” diyerek kelamlarını tamamladı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara’da yüksek kesimlere mevsimin ilk karı yağdı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI