Başkan Demir: “Samsun, Türkiye’nin en iyisi olacak”

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Meyvecilik ve üretim noktasında Samsun’u Türkiye’nin en düzgün kenti yapacağız” dedi.

Samsun …

Hediye sipariş alışveriş ankara
01.12.2020
A+
A-


Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Meyvecilik ve üretim noktasında Samsun’u Türkiye’nin en düzgün kenti yapacağız” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı (DOKAP) kaynaklı, ‘Samsun vilayetinde Sürdürülebilir Tarım Faaliyetleri Yaygınlaştırılması Projesi’ dahilinde meyve fidanı dikim programı düzenlendi. Canik ilçesi Başkonak Mahallesi’ndeki programa Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü, Ziraî Hizmetler ve Muhtarlıklar Daire Lideri Mehmet Akif Özdemir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Muharrem Özcan, Tarım Vilayet Müdürü İbrahim Sağlam, Canik Belediye Lider Vekili Yusuf Sancak, AK Parti Canik İlçe Lideri Mahmut Gençay, Başkonak Mahallesi Muhtarı Davut Şişman ve mahalle sakinleri katıldı.

Programda bir konuşma yapan ve bugünün ehemmiyetine değinen Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Dünyada üretimler çeşit çeşittir. Asıl üretim, besindir. Hepsini içine alan meyvecilik, sebzecilik, hayvancılık insanı besleyen üretimdir. Dünyada 7 milyar insan var. Bunları geçindirecek, hayata bağlayacak, yaşatacak üretimi yapmadığınızda insanlık ölür. Üretimlerin anası bu. Burası çok değerli. Türkiye bu bahiste kendi kendine yeten seçkin ülkelerden bir tanesi. Şu anda sanıyorum 20 milyar dolarların üzerine çıktı ziraî ihracatımız. Bizim birinci 2000 yıllarına baktığınız vakit o günkü Türkiye’nin toplam ihracatı kadar ziraî alanda ihracat yapıyoruz şuanda. Türkiye bu türlü mümtaz, Allah’ın bizi bu türlü nimetlerle donattığı, bizi varlık içerisinde imtihan ettiği bir coğrafya” dedi.

Samsun’u bu noktada Türkiye’nin en uygunu yapacaklarını lisana getiren Lider Mustafa Demir, “İstikbalimiz, geleceğimiz, çoluk çocuğumuz ve torunlarımız açısından bu yatırımlar çok önemli” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Benim birinci milletvekilliği dönemlerimde bir sözüm vardı. Samsun o denli bir kent ki; burası Türkiye’yi taşır. Potansiyeli bu. Meyvecilik ve üretim noktasında Samsun’u Türkiye’nin en âlâ kenti yapacağız. Bugün de bu açıdan çok değerli. Allah’ın müsaadesiyle birçok noktada Samsun Türkiye’yi taşıyacak. Bizim birinci projelerimizden biri, kırsal altyapının tamamını bitirmekti. Yol, su ve atık su. Asarcık’tan Terme’ye, Yakakent’ten Vezirköprü’ye kadar. 946 kırsal mahallemizin tamamının yolları yapıldığında, bütün kılcal damarların ulaşımını sorunsuz sağlamış oluyorsunuz. Ondan sonra içme suyu getiriyorsunuz. Suyun olmadığı yerde hayat olmuyor. Sıfır atık konusunda da Türkiye’nin en güzel projesini hazırlıyoruz. Bunları niçin yapıyoruz. Yatay kalkınmanın gerekleri bunlar.”

“Kim meyvecilik yapmak istiyorsa fidanı bizden”

Meyvecilikte, hayvancılıkta ve ziraatta insanımızın çalışması maksadıyla tüm masrafının devlet tarafından karşılandığını da hatırlatan Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Geriye ne kalıyor. Mahalledeki insanımızın çalışması kalıyor. Kim meyvecilik yapmak istiyorsa fidanı bizden. Vezirköprü’de 160 bin dekar alan sulanıyor. Şuanda tarımda ve meyvecilikte çok süratli gelişme var. Orada bir besi OSB kuruyoruz. 1200 dönüm. 16 bin 500 hayvanlık besi OSB kuruyoruz. Üretim alanlarında da çalışacağız. Besicilik yapanlara kaba yem üretimi noktasında da arazi temin edeceğiz. Bütün üretimlerini destekleyeceğiz. Buranın çok hoş lokasyonu var. Bu bölgenin meyve aromasını ben biliyorum. Bu hususta bölgeleri ihya etmek durumundayız” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde bölgeye ceviz, kuşburnu, kiraz, şeftali, kestane fidanları dikildi. Ayrıyeten proje kapsamında 17 ilçede üreticilere 37 bin 800 adet fidan dağıtılarak toprakla buluşturuldu.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.