DOLAR

33,0781$% 0.02

EURO

36,2158% 0

STERLİN

43,0346£% -0.03

GRAM ALTIN

2.615,52%0,07

ÇEYREK ALTIN

4.267,00%-0,14

BİTCOİN

2109376฿%-0.33087

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Selçuk:” Temel hedefimiz Türk İşaret Dili üzerinde çalışmalar yaparak sağlık, hukuk ve eğitim gibi farklı alanlarda terminoloji geliştirebilmek”


Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ”İmzalayacağımız bu protokolde temel amacımız Türk İşaret Lisanı üzerinde çalışmalar yaparak sıhhat, hukuk ve eğitim üzere farklı alanlarda terminoloji geliştirebilmek. Birebir vakitte yetişmiş insan kaynağı sağlayarak toplumsal farkındalığa katkı sunacak çeşitli etkinlikler de gerçekleştirmiş olacağız“ dedi.

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ankara Üniversitesi ile “Türk İşaret Dili” çalışmaları iş birliği protokolü imza merasimine katıldı. Türk İşaret Lisanı çalışmaları iş birliği protokolü imza merasimine Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve çok sayıda akademisyen katıldı. İmza merasimi sırasında yapılan konuşmaları işaret lisanına çeviren iki işaret lisanı tercümanı da bulundu.

İmzalanan “Türk İşaret Dili” protokolü, Türk İşaret Lisanı (TİD) tercümanlığı sağlanmasının yanı sıra TİD üzerine çalışmalar yapılarak hukuk, sıhhat ve eğitim üzere alanlarda kelam varlığının genişletilmesi üzere bahisleri barındırıyor.

Engelli vatandaşların istihdamı konusuna değinen Bakan Selçuk, ”Hem Engelli-Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz hem de İŞKUR’un altında birçok çalışmamamız var. Benim son yıllarda çok kıymet verdiğim inşallah sizlerin de dayanağıyla daha da ileri boyutlara taşıyacağımız bir engelli hibe dayanağımız var. Engelli hibe desteğimizin ölçüsü 50 bin TL idi engelli kardeşlerimiz için bu sene onu 65 bin liraya çıkardık. Ve şu ana kadar 100 milyon liraya yakın bir kaynak aktardık. İstiyoruz ki yalnızca kamuda ve özel dalda değil, kendi işlerini de kurabilsinler engelli kardeşlerimiz. Münasebetiyle bunu da sizler aracılığıyla, üniversitemiz aracılığıyla tanıtabilirsek ve daha fazla engelli kardeşimizin teşebbüsçü olmasına vesile olursak çok keyifli olacağız” tabirlerine yer verdi.

“Hem kısıtlamalar hem de toplumsal aralık kuralları bizlere hayatımızda yeni bir nizama de yol açtı, bir nebze de olsa toplumsal engelliliği deneyim ettik aslında”

Türk İşaret Lisanı üzerine Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen projeleri hatırlatan Bakan Selçuk, ”Salgınla geçirdiğimiz son 1 yıl hem sıhhat manasında hem de psikososyal manada birçok deneyimler kazandırdı. Hem kısıtlamalar hem de toplumsal ara kuralları bizlere hayatımızda yeni bir sisteme de yol açtı. Bir nebze de olsa toplumsal engelliliği deneyim ettik aslında. Hasebiyle da engelli vatandaşlarımızın yaşadığı zorlukları anlamak için de bir vesile oldu. Konuşmanın dahi anlaşmak için yetemediği bir çağda, işaret lisanının hasebiyle işitme engelli kardeşlerimiz için ne kadar kıymetli olduğunu da bu vesileyle daha yeterli anlamış olduk. Bu sebeple biz Bakanlık olarak Türk İşaret Dili’nin kullanılması ve daha da yaygınlaşması için çalışmalar yürütüyoruz. Birinci evvel bir Türk İşaret Lisanı Sistemi’nin oluşturulmasına yönelik bir yönetmelik hazırlamıştık 2006 yılında. Birinci sefer Türk İşaret Lisan Bilgisi kitabını yayınladık. Bir de web erişimli görüntü tabanlı Türk İşaret Lisanı Sözlüğü hazırlanmıştı. Birçok görüntüden oluşan bu sözlüğümüzü de web sitemizde hizmete sunmuş olduk. Şu anda bakanlığımız bünyesinde 55 Türk İşaret Lisanı Tercümanımız da işitme engelli vatandaşımız da irtibat gereksinimini karşılamak üzere hizmet veriyor” diye konuştu.

“Beraber her pürüzü aşacağımızı düşünüyorum. Daima diyoruz hayaller engelsizdir”

İmzalanan protokolün içeriğini aktaran Bakan Selçuk, ”İmzalayacağımız bu protokolde temel maksadımız Türk İşaret Lisanı üzerinde çalışmalar yaparak sıhhat, hukuk ve eğitim üzere farklı alanlarda terminoloji geliştirebilmek. Tıpkı vakitte yetişmiş insan kaynağı sağlayarak toplumsal farkındalığa katkı sunacak çeşitli etkinlikler de gerçekleştirmiş olacağız bu protokol sayesinde. Ben öncelikle bu hususta hem çok aktif yaklaşımı hem de süratli yaklaşımı için Saygıdeğer Rektörümüz Necdet Ünüvar beyefendiye çok teşekkürlerimi sunmak isterim. Sizlerle bir arada her mahzuru aşacağımızı düşünüyorum. Daima diyoruz hayaller engelsizdir” değerlendirmesini yaptı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güney Kore yeni yıla sessiz girdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0