DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2244139฿%-1.80664

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Akar TSK komuta kademesiyle Azerbaycan Büyükelçiliği’nin ’Zafer Günü’ kutlamasına katıldı

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “TSK ve Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ortak merkez çalışmaları da ağır biçimde devam ediyor. Bizim hedefimiz ateşkesin sürekliliği ve bunun sonunda bölgeye istikrarın gelmesidir” dedi.
Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ile Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 8 Kasım Zafer Günü münasebetiyle düzenlenen resepsiyona katıldı.
Hürmet duruşunun akabinde Türkiye ve Azerbaycan ulusal marşlarının çalınmasıyla başlayan merasimde konuşan Bakan Akar, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin büyük zaferini tebrik ederek kelamlarına başladı.
İki ülke ortasında dostluktan öte kardeşlik bağlarının bulunduğunu, iş birliğinin tüm alanlarda artarak devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bunun sonunda yalnızca Azerbaycan ve Türkiye’nin değil, tüm bölge ülkelerinin de inanç ve refah içinde yaşama noktasına geleceğini biliyoruz, temenni ediyoruz.
Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davasında yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu hususları tüm platformlarda tüm muhataplarımıza tekrar tekrar anlattık, anlatmaya devam ediyoruz” sözlerini kullandı.
Ermenistan’ın 30 sene evvel Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiğini hatırlatan Bakan Akar, “”Başta Hocalı’da olmak üzere Ermenistan tarafından oradaki kardeşlerimiz, temiz beşerler katledildi.
Tüm bunlar yapılırken AGİT ve bunun içinden çıkan Minsk, ’bu sıkıntıların görüşmeler yoluyla çözüleceğini’ söz ettiler. 30 yıl beklendi. Ancak maalesef acı bir biçimde gördük ki hiçbir önlem alınmadı, hiçbir ilerleme kaydedilemedi.

Bunun sonunda Azerbaycanlı kardeşlerimiz ’yeter artık’ diyerek 44 günde büyük bir zafere ulaştılar ve öz topraklarını Ermenistan işgalinden kurtardılar. Bunun sonunda ne oldu? Bunun sonunda Türk’ün gücünü bütün dünyaya gösterdiler. Azerbaycan kimmiş, Türk kimmiş bunu herkes gördü” açıklamasında bulundu.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu irade ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in liderliğiyle kazanılan zaferinin değerinin bilinmesinin ehemmiyetine değinen Bakan Akar, “Bundan geri dönüş olmaması için alınması gereken önlemlerin hepsini gece-gündüz çalışmak suretiyle almamız lazım” dedi.

“Bizim hedefimiz ateşkesin sürekliliği ve bunun sonunda bölgeye istikrarın gelmesidir”
İki ülke silahlı kuvvetleri ortasındaki askerî eğitim ve iş birliğinin devam ettiğini belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:
“TSK ve Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ortak merkez çalışmaları da ağır halde devam ediyor.


Bizim emelimiz ateşkesin sürekliliği ve bunun sonunda bölgeye istikrarın gelmesidir. Bu istikrar yalnızca Azerbaycan ve Türkiye için gerekli değil. Şayet Sayın Aliyev’in ve Sayın Cumhurbaşkanımızın barış elini anlayabilir, bu barış elini tutarsa Ermenistan’ın da hem güvenlik hem refah bakımından çıkarlar sağlayacağını görüyoruz, herkesin de görmesini istiyoruz.

Bu mevzuda bizim vizyonumuz çok geniş. Gerekirse altılı dahi toplantılar yapmak suretiyle tüm Kafkasya’nın güvenlik ve refahı için çok kıymetli adımların atılabileceğini hepimiz biliyoruz”
TSK ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde mayın ve el üretimi arama ve imha faaliyetlerinin ağır biçimde devam ettiğini bilgisini veren Bakan Akar, “Bugüne kadar büyük paklık yapıldı, yapılmaya devam ediliyor.
Temizlenen bu bölgelerde hızla başka iş kolları, tarım ve hayvancılık devreye girerek bölgenin refah bölgesi olmasına da çaba gösterilmektedir. Bu Ermenistan dahil hepimiz için bir fırsattır” dedi.

Atatürk’ün “Azerbaycan’ın kaygısı bizim kaygımız; sevinci bizim sevincimizdir”, Haydar Aliyev’in ‘Tek millet iki devlet”’ sözlerini hatırlatan Bakan Akar, Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak tarihi, bedelleriyle sıkıntıda ve kıvançta bir ve bir arada olduğunu vurguladı.

Kelamlarının sonunda kahramanlık destanı yazan ulu Azerbaycan ordusunun her bir ferdini tebrik eden, şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyen Bakan Akar, kelamlarını, “Üç renkli bayrağınla mesut yaşa, çok Yaşa Azerbaycan, Yaşasın Türkiye, Azerbaycan kardeşliği” sözüyle tamamladı.Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beyoğlu’nda işaret dili kursu ile engeller kalkıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI