DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2181175฿%0.64936

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ayvalık’ta görme engelliler Beyaz Baston etkinliğiyle hatırlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Anadolu Lisesi (AYAL) öğrenci ve öğretmenleriyle, Ayvalık-Küçükköy Halk Müziği Derneği tarafından 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü nedeniyle iki başka engelli farkındalığı çalışması yapıldı.
Ayvalık Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin katıldığı birinci aktiflik Cumhuriyet Meydanı ile Talatpaşa Caddesi’nde gerçekleşti.

Bilhassa görme engelli vatandaşların yaşadıkları problemlerin öğrencilere uygulamalı olarak gösterildiği aktiflikte; öğrencilerin gözleri kapatıldı ve ellerine verilen beyaz bastonlarla tıpkı görme engelliler üzere cadde ve sokaklarda gezinebilmeleri sağlandı.

Öğrencilerin epey zorlandığı farkındalık çalışmasında kaldırımlarda, yaya geçitlerinde ve caddelerde gezebilme konusunda hayli zorlandıkları görüldü.

Çarşıda esnaftan alışveriş yapmaya çalışan öğrencilerin görme engelli insanların şimdiki hayatta karşılaştıkları zorlukları birebir yaşadıkları aktiflikte birtakım vatandaş ve esnafın görme engelli sandıkları öğrencilere pek de fazla yardımcı olmak istememeleri dikkat çekti.

Öğrenciler 1 saat süren aktiflik sonrasında yaptıkları açıklamalarda görme engelliliğin son derece güç olduğunu ve toplumun büyük bir kısmının hala daha engellilere hassas yaklaşmadıklarını söylediler.

Ayvalık’ta 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’nde yapılan bir öbür aktiflik ise Ayvalık-Küçükköy Halk Müziği Derneği üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Dernek üyelerinin görme engelliler üzere mağazalardan alışveriş yapabilmeleri ve yeni hayatta meskenlerinde çarçabuk yapabildikleri işlerde son derece zorlandıkları aktifliğe katılan Filiz Avşar, tecrübe olarak son derece sıkıntı bir tecrübesi yaşadığını kaydederek, “Güncel hayatta son derece rahat yapabildiğim işleri, gözlerim kapatılınca hiç de kolay yapamadığını fark ettim.
Mutfaktaki ocağı yakmanın, çaydanlığı elime almanın, ütü yapmanın, ütü fişini takarken prizi aramanın zorluklarını gördüm.

Olağanda her vakit ‘Gözüm kapalı yapabilirim’ dediğim lafta konuştuklarımızın hiç de o kadar kolay olmadığını gözlemledim” dedi.
Ayvalık-Küçükköy Halk Müziği Derneği Lideri Nezihe Baltacı da yaptıkları çalışmanın büsbütün engellilere yönelik bir farkındalık tecrübesi olduğunu vurgulayarak, “Gönüllü dernek üyelerimizle birlikte, gözleri görmeyen insanların olağan ömürde neler hissettiklerini algılamak istedik.

Bunun için de istekli arkadaşlarımızın bir gün boyunca gözlerini kapatıp, olağan ömürlerini bu biçimde sürdürmelerini istedik. Kendimize nazaran bir empati kurduk. Böylece de görme engelliliğin zorluğunu daima birlikte yaşadık” diye konuştu.

Her iki farkındalık çalışmasını yürüten görme engelli Namık Tuncel ise kendisi üzere gözleri görmeyen insanların şimdiki hayatta yaşadıklarını sağlıklı vatandaşlara aktarabilmek için 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’nde gerçekleştirdikleri çalışmanın değerine işaret etti.

Görme engellilerin olağan hayatta birçok zorluğa göğüs gererek hayatlarını sürdürebilmeye çalıştığını kaydeden Tuncel, “Ancak örneğin bir mağazaya gittiğimizde kimi esnaflar bize son kullanma tarihi geçmiş makarna, çürük domates üzere eserleri satmaya yeltenebiliyor.

Alışılmış ki herkes bu türlü değil. Toplumun büyük bir çoğunluğu da yardımcı olabilmek için çırpınıyor. Bizim en büyük meselemiz da aslında burada başlıyor.

Zira bizlere yardımcı olmak isteyen insanlarımız engellilere yaklaşım konusunda bilinçsiz oldukları için her ne kadar yardımcı olmaya çalışsalar bile empati kuramadıkları için kimi problemler da beraberinde gelebiliyor. Bana engelliliği yaşatabiliyorlar. Bence sağlıklı insanlarımızla engelli bireyler birbirlerini daha düzgün tanıyacak olurlarsa bu problemlerin ortadan kalkabileceğini düşünüyorum.

Bu yüzden de bugünkü farkındalık çalışmalarının hayata geçirilmesine ön ayak olmaya çalıştım” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rektör Ünal “Erasmus’ta hedefimiz ülke çeşitliliğini arttırmak”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI