DOLAR

32,4513$% 0.12

EURO

34,4878% -0.03

STERLİN

40,3935£% 0.06

GRAM ALTIN

2.472,28%-0,42

ÇEYREK ALTIN

4.195,00%-0,78

BİTCOİN

2064610฿%-3.98932

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102’nci yıl dönümü Keçiören’de kutlandı

Keçiören Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102’nci yıl dönümü münasebetiyle ilçedeki birinci Genelkurmay Karargahı olan tarihi Meteoroloji Genel Müdürlüğü binası önünde sinsin ateşi yakarak kutlama yaptı.

Kutlama programına AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Mehmet Akçay, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Memnun Coşkun, AK Parti Keçiören İlçe Lideri Zafer Çoktan, MHP Keçiören İlçe Lideri Arif Aksu, MHP Eski Ankara Vilayet Lideri Ümit Durak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Fatih Ünal, Ankara Seymenler Kulübü Denek Lideri Şerafettin Demir, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İştirakçilere hitaben yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evvel Ankara’ya akabinde da Keçiören’e gelerek burayı karargah olarak kullandığını aktaran Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, “Atatürk’ü Dikmen sırtlarında karşılayan kahraman Seymenlerimiz, ’Atam seni karşılamaya geldik fakat vatan uğruna ölmeye geldik’ demişlerdir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kuruluşunda, küllerinden doğuşunda 27 Aralık 1919 çok değerli bir yere sahiptir. Atatürk’ün Mili Uğraş için Samsun’da başlayan kahramanlık hikayesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri akabinde da Ankara ve Keçiören’e gelişi ile devam etmiştir” dedi.

Lider Altınok, Atatürk’ün Keçiören’de uzun müddet kalarak Ulusal Çaba için planlama yaptığının altını çizerek şu bilgileri paylaştı:

27 Aralık 1919’da o denli bir soğuk, o denli bir kış var ki binlerce atlı ve yaya karda kışta, heyecan dorukta başlarında da periyodun Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi ile birlikte Dikmen sırtlarında Atatürk’ü dualarla karşılamışlardır. Seymenler, ‘Atam seni karşılamaya geldik fakat bu vatan uğrunda şehit olmaya geldik’ deyince o buz üzere havada yürekler ısınıyor. Çakmak çakmak gözler, yürekler, kalpler o havada Atatürk’e vatan için ölme yemini ediyor. Bu durum Atatürk’ü çok etkiliyor. Ulusal Mücadele’nin şahlanması da böylelikle başlıyor. Atatürk Hacı Bayram Veli Camii’nde namazını kılıyor daha sonra da Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’yi, Ankara Valisini, saman pazarında da tüccarları ziyaret ediyor. Onlar da ‘vatanımız yoksa malımız neye fayda diyorlar’ ve ortalarında para toplayarak Ulusal Mücadele’ye takviye oluyorlar. Atatürk ne teslim alındıysa tüccarlardan hepsini kayıt altına aldırıyor, daha sonra Keçiören’e geliyor. Atatürk Keçiören’e geldiğinde de Ulusal Çaba için Anadolu genelinde yapılacak istihbarat ve harekât planlamalarını, planlıyor ve organize ediyor. Atatürk Keçiören’de 6 ila 8 ay kalıyor, Anadolu Ajansı’nı burada kuruyor. Kendisine suikast teşebbüsleri olunca daha sonra güvenlik nedeniyle Ulus’a gidiyor. Birinci nevruzu da Keçiören’de kutluyor Atatürk. Daha sonra Ziraat Fakültesi de Keçiören’de kuruluyor. Bu manada Keçiörenli olmak, Keçiören’de vazife yapmak bir erdemdir bizler için. Atatürk, ‘benim naçiz bedenim bir gün elbette toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti ebediyen yaşayacaktır. ‘Başta Atatürk olmak üzere bütün Ulusal Çaba kahramanlarımıza, tüm kahramanlarımıza tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yerleri cennet olsun.”

Lider Altınok, ilçede Fatih Caddesi üzerinde bulunan tarihi Çoban Mektebi’nin Ulusal Gayret Müzesi yapılması için çalışmaların devam ettiğini de belirterek, “İnşallah Çoban Mektebimizi de Ulusal Gayret Müzesi yapıyoruz. Ankara Valimiz Vasip Şahin’e takviyelerinden teşekkür ediyorum. 37 bin metrekarelik bir alanı Atatürk Botanik Bahçemizi de dahil ederek restore ediyoruz, şu an bitmek üzere” diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ise, “Ankaralı olmak, Ankara’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletvekili yaptığı bir parlamentoda Ankara vekil olarak bu işi üstlenmenin başka bir sorumluluğu var. Gurur ve onur duyuyorum. Bölgemin de en büyük ilçesi olan Keçiören’e hizmet vermekten ötürü da büyük bir onur duyuyorum. Ankaralılar maddi ve manevi olarak muvaffakiyetin yanında olmuş, kurtarıcının yanında ‘ya istiklal ya ölüm’ düsturu ile kenetlenmişlerdir. Birinci parlamento seçimlerinden itibaren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve minnetle anıyorum. Bütün kahramanlarımıza, ülkemiz için kanlarını döken tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Programda protokol konuşmalarının akabinde Ankara Seymenler Kulübü’nün şovları eşliğinde sinsin ateşi yakıldı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankaralılar Derneği Seğmenleri, Atatürk’ün Ankara’ya gelişini coşkuyla kutladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI