DOLAR

32,5340$% 0.04

EURO

34,9964% 0.27

STERLİN

41,4411£% 0.18

GRAM ALTIN

2.432,99%-0,08

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%-0,05

BİTCOİN

2109883฿%1.09057

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Artvin’de 200 yıllık gelenek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya


Artvin’de 200 yıldır klasik olarak düzenlenen boğa güreşleri Korona virüs pandemisi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Artvin Boğacılar Spor Kulübü Kenan Köse, boğa güreşlerinin pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl iptal edildiğini hatırlatarak “Bu yıl da şayet güreşler gerçekleşmese birçok boğacı boğasını kestirmek zorunda kalacak. Bu da klasik boğa güreşlerine büyük ziyan verecek” dedi.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl klasik olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölgede büyük bir kesim oluşturuyor. Baş, başaltı, büyükorta, küçükorta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri de bölgede ağır ilgi görüyor. Boğa yetiştiricileri, 400 ile 950 kilogram tartısında olan boğaları büyük itinayla bakıyor.

Kentin 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri öncesi boğalarını güreşler hazırlayan boğa yetiştiricileri kampa aldıkları boğalarına, sabah yürüyüşü ve koşu ile spor yaptırıyor. Pekmez, kuru üzüm, arpa ve yumurta ile beslenen boğalar, idman yaptırılarak güreşlere hazırlanıyor.

Boğacıların tek umudu Mayıs ve Temmuz aylarında düzenlenen boğa güreşlerine kadar salgının sona ermesi

Artvin ve ilçelerinde her yıl düzenlen boğa güreşleri, geçtiğimiz yıl Korona virüs önlemleri kapsamında iptal edilmişti. Büyük umutla 2021 yılını bekleyen boğacılar, hadiselerin artması ve yasakların gelmesinin akabinde huzursuz olmaya başlarken, boğacıların tek umudu Mayıs ve Temmuz aylarında düzenlenen boğa güreşlerine kadar salgının sona ermesi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü Lideri Kenan Köse, 200 yıllık geleneğin tehlike altında olduğunu söz ederek, “Bu yıl da boğa güreşleri yapılmazsa bir çok boğacı boğaları kestirmek zorunda kalacak” dedi. Köse yaptığı açıklamada, “Baba mesleği olan hayvancılıkla uğraşıyorum. Tıpkı vakitte vilayetimizin klâsik boğa güreşleriyle de yakından ilgileniyorum. Birinci sefer 2020 yılında pandemi nedeniyle güreşler düzenlenmedi. Hiçbir şey sağlığımızdan kıymetli olamaz lakin bu durum herkes üzere bizi de epey badireye soktu” diye konuştu.

“Boğalar hırçınlaştı, arena görmek istiyorlar”

Köse, güreşemeyen boğaların hırçınlaşmaya başladığını kaydederek “Boğalarımız açısından epeyce düşünceli gecen bir yıl oldu. Bizim boğalarımız bildiğimiz sportmenler üzere antrenman yapmaya, farklı beslenmeye alışmışlar. Bu yılda içeride kalınca fiziki yapıları bozuldu. Hırçınlaştılar arena görmek istiyorlar. Boğalar çoklukla danayken büyütülür. Boğacı, boğanın neden hoşlandığın bilir ona nazaran bakımını yapar. Vakit buldukça dışarıya açıyoruz, hava aldırıyoruz. Bakımlarını yapıyoruz. Seviyoruz kaşıyoruz.. Bizim çiftliğimizde irili ufaklı 60 güreş boğası var, 30’u hazır arenaya çıkacak boğalar” halinde konuştu.

Boğaların fiyatlarının da öbür boğalara nazaran yüksek olduğunu da kaydeden Köse “Hayvan fiyatını neredeyse kendi belirliyor. Şampiyon boğanın oğlunun fiyatı olağan boğa fiyatından daha pahalıdır. 20 binlerden başlar 200 bin liraya kadar değişir” tabirlerini kullandı.

“Bu yıl güreşleri yapılmazsa birçok boğacı güç durumda kalacak”

“2021 yılında kurallara uyarak güreşleri yapmayı planlıyoruz” diyen Köse, açıklamaları şöyle sürdürdü:

“Yetkililerle bir ortaya gelerek bir formda bu güreşleri yapmayı istek ediyoruz. Bu senede güreş yapmaksak biz boğacılar epeyce sıkıntı durumda kalacağız. Bu 200 yıllık geleneğimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelebilir. 2 bin boğacıdan bu sayı 500 -1000 boğacıya kadar düşebilir. Beşerler bunu severek yapıyor. Bir yıl o arenaya çıkmak için boğa besleniyor. Geçtiğimiz sene olmadı bu senede olmazsa, önümüzdeki senede meçhul diye düşünürse beşerler maddiyatta buna el vermeyince bekli bu işten vazgeçecekler. Tahminen de çok sevilen boğalar kesilmek zorunda kalacak. Bir boğanın yılda sahibine 10 bin ile 20 bin lira ortası maliyeti var. Köy de yaşıyorsa bu ölçü daha da az. Ancak kentte yaşıyorsa bu ölçü artar. Sıkıntı ve masraflı iş fakat biz onlar evladımız üzere sevdiğimiz için yapıyoruz. Yetkililerinde bu serzenişimi görüp bizlere yardım edeceklerini düşünüyorum.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Sarı duyurdu: “Esnafımızın kira ücretine zam yok”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI