DOLAR

33,0602$% -0.02

EURO

36,1671% -0.11

STERLİN

42,9699£% -0.17

GRAM ALTIN

2.618,76%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.279,00%-0,05

BİTCOİN

2127662฿%-1.11922

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Arıcıların Yüzü, “Bal Ormanları”Yla Gülecek

MEHMET EMİN GÜRBÜZ – Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, bölgedeki bal üreticilerinin ürünlerinin kalitesini ve miktarını arttırmak amacıyla “Bal Ormanları” kuruyor.

Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bal Ormanları’yla ilgili olarak bölgede yoğun bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Bolu’da 5 yıllık dönem için “Bal Ormanı Eylen Planı” hazırlandığını dile getiren Şahin, “Bu çalışma, her yıl 2 adet, alan olarak da 60 hektar olmak kaydıyla Bal Ormanı kurulumunu öngörüyor. Bolu’da balın kalitesini ve üretimi arttırmak için 6 adet Bal Ormanı kuruldu ve Mudurnu ile Seben ilçelerimizde de bu çalışmalar yapılacak. Buralarda Bal Ormanlarının yerleri tespit edildi” şeklinde konuştu.

Şahin, belirlenen bölgelerde ballı bitkiler ile ağaçlandırma çalışmasının yapılacağını dile getirerek, “Bölgelere toplamda 60 hektarı kaplayacak şekilde dikim yapılacak. Burada hektar başına ballı bitki türlerinden bölgemizde doğal olarak yetişebilen türleri tespit edip, onlarla bu çalışmaları gerçekleştireceğiz. Burada sadece odunsu bitki türlerini değil otsu bitki türlerini de argüman olarak kullanacağız. Burada maksat hem bal verimine yönelik hem de erozyonla mücadele olacak. Bu kapsamda da bölge ağaçlandırılmış olacak” diye konuştu.

-“Çalışma kapsamında 7 ilçeyi gezdik”

Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan da Bolu genelinde 300 arıcının olduğunu, bunlardan 200’ünün devletten destek aldığını söyledi.

Kentte arıcıların istedikleri verimi alamadıklarını, bunun başlıca nedenlerinden birinin eğitim eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Ünalan, arıcıların kovanlarının günün şartlarına uygun olmadığını kaydetti.

Ünalan, arıcıların değişim ve dönüşüme ihtiyaçlarının olduğunu dile getirerek, “Eski kovanların yerine yenilerinin yapılması gerek. Bu değişiklikler en kısa süre içerisinde yapılırsa arıcılarımız iyi verimler alacaktır” dedi.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ile Bal Ormanları konusunda çalışmalara başladıklarını anlatan Ünalan, “Bu çalışma uzun soluklu ve projeye dayalı bir çalışma. Çalışma kapsamında 7 ilçeyi gezdik. İlçelerde Bal Ormanı yapılacak alanlar belli. Belirlenen yerler kademe kademe ağaçlandırılacak. Buralara genel olarak akasya dikilecek” ifadesini kullandı.

-“Bal ormanları arı miktarını arttıracaktır”

Kovan başına 10 kilogram bal ürettiklerini belirten Ünalan, “Bolu genelinde 13 bin adet kovan var ve yıllık 130 ton bal üretiliyor. Bal Ormanlarının hayata geçirilmesiyle üretimde büyük bir artış olur ve üretilen bal miktarı 200 tonu geçer. Ayrıca bu çalışma bölgedeki arı miktarında da artışa neden olur. Şu an 30 arı kovanıyla çalışıyorsa bu sayı 50’ye 50 ise 100 kovana çıkacaktır. Çünkü gelir arttıkça arı sayısı da artar” diye konuştu.

Ünalan, Bal Ormanlı projesinin bölgede elde edilen bal kalitesini de arttıracağını vurgulayarak, “Bu çalışma tartışmasız olarak bal kalitesini arttırır. Bu konuyla ilgili olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi de devreye girerse daha iyi olur. Biz Bolu Bal Flora tespiti yaptırmak istiyoruz. Bu çalışma uzun soluklu bir çalışma. Bundan sonra Bolu Balı denildiği zaman bir standardı olacaktır” ifadesini kullandı. – Bolu

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara İstanbul YHT ne zaman başlıyor?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0