Antalya’da kuvvetli yağış sonrası tarım arazileri sular altında kaldı

Antalya’da tesirini sürdüren kuvvetli yağış sebebiyle ilçeler ve kent merkezi dahil olmak üzere, cadde ve sokaklar göle döndü, tarım …

Hediye sipariş alışveriş ankara
14.12.2020
A+
A-


Antalya’da tesirini sürdüren kuvvetli yağış sebebiyle ilçeler ve kent merkezi dahil olmak üzere, cadde ve sokaklar göle döndü, tarım topraklarını su bastı, konutlar ve otomobiller sular altında kaldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 150 çalışanın vazife yaptığı, 200’den fazla su tahliyesi gerçekleştirildiği belirtildi. Kent merkezinde suyla dolan sokaklarda kimi vatandaşlar botla ulaşım sağladı. Bir markette suyla dolarken, eserler suyun içinde yüzdü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Antalya etraflarında mahallî olarak şiddetli yağışlar görüldüğü, gök gürültülü sağanak yağışların dün akşam saatlerinden sonra tesirini arttıracağı bildirilmişti. İhtarda, yağışın bugün akşam saatlerine kadar çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2), Antalya Merkez, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş, Demre, Serik, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa etraflarında yer yer çok (100 kg/ m2 üzeri) olacağı iddia edildiği kaydedilmişti.

Tıpkı vakitte yapılan açıklamada, “Rüzgarın da güneydoğu istikametlerden kuvvetli fırtına (60-80 atılımı 100 km/saat) halinde esmesi beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, dolu yağışı, hortum, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır” ihtarında bulunulmuştu.

Sağanak yağış en çok Muratpaşa ilçesinin Güzeloba, Çağlayan ve Örnekköy Mahallelerinde tesirli oldu. Barınaklar Bulvarı üzerinde rögar kapaklarının tıkanması nedeniyle bir iş yerini ve apartmanın yer katını su bastı. ASAT takımlarının yanı sıra vatandaşlar kendi imkanlarıyla suyu tahliye etmeye çalıştı. Barınaklar Bulvarı’nın yanı sıra Rauf Denktaş Caddesi üzerinde de biriken sular refüjden aştı. Araçlar su birikintileri ortasından zahmetle ilerledi. Güzeolaba Kapalı Semt Pazarı önündeki sokakta çok yağışlardan nasibini aldı. Yaklaşık 1 metreyi bulunan su birikintisinde araçlar mahsur kaldı. Sokak kenarındaki giriş kattaki birçok iş yerini su bastı. Mahsur kalan araçlar cazibeli yardımıyla kurtarıldı.

Güzeolaba Mahallesi Lara Caddesi’nin kıyıya yakın kısmı da sular altında kaldı. Vatandaşlar araçlarının suya girip mahsur kalmaması için sokak girişini traktörle kapattığı görüldü.

“Giriş katlar su altında kaldı”

Öte yandan sağanak yağış nedeniyle Örnekköy Sitesi’nde 100’ün üzerinde giriş kat dairesini su bastı. Yaklaşık bir metre su altında kalan dairelerde eşyalar kullanılamaz hale geldi. Suları itfaiye takımları motopomplarla tahliye etti. Birtakım vatandaşlar ise kendi imkanlarıyla suları boşalttı. Islanan eşyalar daireden dışarı çıkartıldı.

Aksu, Manavgat, Serik, Kumluca ve Finike’de sağanak yağmurdan etkilenen ilçeler oldu. İlçelerdeki tarım yerleri, seralar, iş yerleri, konutlar, cadde ve sokakları su bastı. Aksu ilçesinde sular altında kalan 3 müstakil konutta, 20 kişi mahsur kaldı. Yağmur nedeniyle sokaklar adete göle döndü. İtfaiye ve belediye takımları de sağanak yağış boyunca kent geneli ve ilçelerde ağır çalışmalarını sürdürdü. İtfaiye takımı mahsur kalanları kurtarmak için seferber olurken, belediye takımları ise tıkanan mazgalları açarak, su düzeyini düşürdü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 150 çalışanın misyon yaptığı, 200’den fazla su tahliyesi gerçekleştirildiği belirtildi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.