DOLAR

32,8478$% 0.08

EURO

35,2436% -0.08

STERLİN

41,7734£% 0.08

GRAM ALTIN

2.450,14%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.930,00%0,32

BİTCOİN

2160896฿%-0.96186

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ankara’nın ’Yeşil Şehir Eylem Planı’ kamuoyuna tanıtıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EBRD Green Cities programı kapsamında ‘Ankara Yeşil Kent Aksiyon Planı’nı kamuoyuyla paylaştı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir, tabiat dostu ve ekolojik bir kent mirası bırakmak maksadıyla yürüttüğü etraf projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.
Büyükşehir Belediyesi, EBRD Green Cities programı kapsamında hazırlanacak “Ankara Yeşil Kent Aksiyon Planı”nı kamuoyuna tanıttı. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın yanı sıra EBRD Türkiye Lideri Arvid Tuerkner, Taiwan Business yetkilisi Volkan Chih-Yang Huang, ARUP yetkilileri ve çok sayıda belediye bürokratı katıldı.
Yeşil Kent Aksiyon Planı’nın iklim değişikliği ve etraf sıkıntıları ile çabada Başşehir için bir dönüm noktası olduğunu belirten Lider Yavaş, “Kapımıza dayanan iklim değişikliğinin tesirlerini günümüzde yaşamakla bir arada gelecekte de tedbirlerin alınmaması durumunda daha şiddetli bir formda yaşayacağız.
Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunun farkında olduğumuzu ve çalışmalarımızı süratle sürdürdüğümüzü belirtmek isterim. İklim değişikliği ile gayret konusunda tüm bileşenlerimizle artık ekip oyunu oynamak zorundayız. Bu uğraşın merkezinde insan bilhassa bayanlarımızın olduğunu da unutmamalıyız. Başkentimiz, Cumhuriyet periyodunda inşa edilmiş çağdaş bir kent olarak model niteliğinde olması gerekliliği inancıyla kentimizin sürdürülebilir, çevresel problemlere karşı dirençli, güçlü ve kapsayıcı bir kent olması için 27 Ağustos 2020’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Yeşil Kentler Programı’nın bir kesimi olmuştur” diye konuştu.
Ankara’da iklim, su, hava, toprak ve iklim değişikliği meselelerini yakından takip ettiklerini tabir eden Yavaş, “Hazırlanacak planda ayrıyeten lokal etrafımızın kalitesini ve kentimizin dayanıklılığını artırmak için su, güç, atık, altyapı, ulaşım sistemi, binalar ve yeşil alanlar üzere bahis başlıklarında değişiklik yapmaya yönelik projeler ve siyaset hareketleri değerlendirilecektir” dedi.

Ankara’da akıllı tarım dönemi
Ankara’da birinci kere hazırlanan İklim Hareket Planı’ndan çabucak sonra Yeşil Kent Hareket Planı’nın başlamasının çevresel sorunların tahlili noktasında sürdürülebilirlik açısından değerine de dikkat çeken Lider Yavaş, öncelikle ziraî üretimin artırılması gerektiğine işaret etti.


Yavaş, “Ankara’nın yüzde 3’ü yapılaşmaya açılmış, yüzde 97’si boş büyük bir yerimiz var. Bunun da yüzde 50’si tarıma uygun. Artık tarımla ilgili de çalışmalara başlıyoruz. Bir yandan da iklim değişikliği nedeniyle çevresel faktörler bizi zorluyor. İkisini yan yana getiriyoruz. Akıllı tarım projeleriyle hem üretimi artırırken hem de yırtıcı sulama üzere durumları ortadan çıkarıp bu uygulamalarla insanlarımızın para kazanmasını ve çevreyi kirletmeden bu işi başarmasını istiyoruz.

Çalışmaları süratli bir biçimde sürdürüyoruz” dedi.

“Ankara, bir öncü misyonu görüyor ve öteki kentlere örnek oluyor”
Konuşmasına “Ankara, Türkiye’de Green Cities Programı’na katılan ikinci kent olarak bir öncü misyonu görüyor ve öteki kentlere örnek oluyor” kelamlarıyla başlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Lideri Arvid Tuerkner de şöyle konuştu:
“Ankara üzere epey muvaffakiyete imza atmış bir kentin eksiksiz bir örnek olacağına inanıyoruz.



Bu yüzden bir sefer daha Lider Yavaş’a ve tüm grubuna, bilhassa de belediyenin İklim Değişikliği Birimi’ne bizlerle bu türlü yakın iş birliği içinde olmalarından ötürü teşekkürlerimi sunarım.”
Taiwan Business yetkilisi Volkan Chih-Yang Huang ise, iklim kaidelerinin değişmesiyle lokal idarelerle yapılacak iş birliğine vurgu yaparak, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Yeşil Kent Aksiyon Planı’nı destekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalışmaktan çok memnuniyet duyuyoruz” dedi.

ARUP Türkiye Planlama ve Kentsel Tasarım Önderi Sertaç Erten, açılış konuşmalarının akabinde Ankara Yeşil Kent Hareket Planı’na yönelik bir sunum yaptı.

Yeşil Kent Aksiyon Planı’nın hazırlanma süreci, hareket planının benimsenmesi ve geliştirilmesi süreçleri hakkında bilgi verilirken, 2 yıl sürmesi planlanan proje hakkında iştirakçilere ayrıntılı sunum da yapıldı.
Toplantının sonunda EBRD Türkiye Lideri Arvid Tuerkner, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a EGO Otobüs Projesi nedeniyle ‘En Güzel Ulaşım Projesi’ mükafatını verdi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hakbilir, Polatlı Pazarcılar Odası Başkanlığı’na adaylığını açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI