DOLAR

32,4387$% 0.08

EURO

34,4646% -0.11

STERLİN

40,3409£% -0.08

GRAM ALTIN

2.488,25%0,22

ÇEYREK ALTIN

4.223,00%0,09

BİTCOİN

2040331฿%-4.07228

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ankara “Baykuş Ahmet” diyor

Ahmet Çomak’ın baykuş sevgisi, 80’li yılların başında, o zamanki adıyla Güzel Sanatlar Akademisi olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin grafik tasarım bölümünde öğrenciyken yakasına taktığı, okulunun amblemi de olan baykuş rozetiyle başladı.

Üniversite öğrencisiyken 30-40 baykuş figürü biriktiren Çomak, 1986’da Ankara’ya geldikten sonra bir vitrinde gördüğü 125 baykuş figürünün peşine düştü. “Koleksiyon” olduğu için sahibinin satmak istemediği figürleri 2 yıl sonra yüksek bir meblağ ödeyerek alan Çomak, sonraki yıllarda da kendi tabiriyle adeta “bir avcı gibi” baykuş şeklindeki objelerin izini sürdü.

Çomak, Merkez Bankasında 25 yıl grafiker olarak çalıştığı süre boyunca da tutkusunu devam ettirdi. Koleksiyonerliği, “İçinde emek, sabır ve anıların bulunduğu bir yolculuk” olarak niteleyen 64 yaşındaki Çomak, bu yolculuğu sırasında her türlü malzeme ve formda baykuş figürünü koleksiyonuna ekledi.

Ahmet Çomak, emekli olduktan sonra hobisini, Ankara Kalesi’nde açtığı “Baykuşlar ve Diğerleri” isimli koleksiyon evine taşıdı.

Çomak, Ankara Kalesi’nde çoğunluğu baykuşlardan oluşan, yaklaşık 3 bin figürün bulunduğu 17 yıllık “Baykuşlar ve Diğerleri” adını verdiği koleksiyon evinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Bu mekanın birinci görevi baykuşa karşı yapılan haksız suçlamayı ve ön yargıyı yok etmek, bu görsel zenginlik ve anlatımla…” diyen Çomak, baykuş dışındaki koleksiyon figürleriyle de insanların hayatına renk katmak istediğini belirtti.

Çomak, hobisini koleksiyon evine taşımasının nedenini şu sözlerle anlattı:

“Koleksiyonerlerin yıllarca peşinden koştukları bu objeler evlerinde ya da ofislerinde kalıyor, kimler görüyor bunları? Eşi, dostu, ailesi… Belki bazıları da kolilerde saklıyor. Benim için çok anlamsız çünkü bu tutkunun, emeğin, yolculuğun başka insanlar tarafından görülmesi, değerlendirilmesi, onların hayatında nefes alabilecekleri bir liman, bir sığınak şeklinde olsun düşüncesindeyim. O nedenle ben peşinden koştuğum tutkuyla emekle sabırla oluşturduğum bu koleksiyonu başka insanların da görmesini istedim.”

Ahmet Çomak, 3 yaşından 70 yaşına kadar her yaştan ziyaretçisi bulunduğunu, onların hediye ettiği nesnelerin çok kıymetli olduğunu anlatarak, “Bir lira etmeyen kağıt ıslak mendil üzerinde bir baykuş varsa bu benim için daha değerli.” ifadelerini kullandı.

Koleksiyoner Ahmet Çomak, canlı baykuş satın almadığını, doldurulmuş baykuşa ise doğallığı bozduğu için karşı olduğunu söyledi.

Baykuşun toplumda “uğursuz” denerek dışlandığını belirten Çomak, çizgi roman ve filmlerde ise tam tersine bilge ve akıl danışılan bir kuş olarak görüldüğünü hatırlattı.

Eşinin, bakışlarını baykuşa benzettiğini anlatan Çomak, kendisine “Baykuş Ahmet” denmesinin nedenini de şu sözlerle anlattı:

“Baykuş son 10 yıl öncesine kadar çok zor bulunan bir figürdü şimdi artık çok daha fazla bulunuyor. Ben de onun peşinde koştuğum için belki ‘Baykuş Ahmet’ diyorlar bu camiada. Benim için çok keyifli bu emek ve yolculuk nedeniyle yakıştırılmış bir tanım diye düşünüyorum.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara güne kar yağışı ile başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI