DOLAR

32,9179$% 0.06

EURO

35,3433% -0.12

STERLİN

41,8267£% 0.07

GRAM ALTIN

2.453,67%-0,63

ÇEYREK ALTIN

4.019,00%-0,58

BİTCOİN

2043039฿%4.91396

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Afet bölgesine yardım yaparken bunlara dikkat

Afet yardımları hakkında dikkat edilmesi gerekenler hakkında değerlendirmelerde bulunan Öğr. Gör. Veysi Kortak, “Resmi kanallar dışında plansız ve yüzeysel yapılan yardımlar maalesef ki beraberinde birçok sorun getirmekte ve hatta kimi durumlarda afet alanında çalışanların işlerini yapmasına mahzur bile olabilmektedir” dedi.
Akdeniz havzasının global iklim değişikliği karşısında en kırılgan yerlerden biri olduğunu belirten İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Birinci ve Acil Yardım Programı Öğr.
Gör. Veysi Kortak, “İklim değişikliği yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada orman yangınlarını tetikleyen tahminen de en değerli tehlikedir. Bilhassa ülkemizin de içinde yer aldığı Akdeniz Havzası global iklim değişikliği karşısında en kırılgan yerler ortasındadır. Bu yerlerde hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkması, öbür bileşenlerle birlikte yangının çıkmasına elverişli bir taban hazırlar. Ne yazık ki önümüzdeki yıllarda ülkemizde bu risk daha da artacaktır” açıklamalarında bulunarak risk idaresindeki mevzuların üzerinde durulması gerektiğinin altını çizdi.

“Fazladan gönderilen ve ikinci el materyaller israf oluyor”
Afet bölgeleri için yapılacak olan yardımların muhakkak kurallar etrafında olması gerektiğini hatırlatan Veysi Kortak, “Yetkili kurumların yaptığı yardım davetlerine uymamız ve yapılacak yardımların yeniden bu resmi kurumlar vasıtasıyla yapılmasına itina gösterilmesi gerekiyor.


Resmi kurumların tespit ettiği muhtaçlık gereçleri dışında materyal gönderilmesi durumunda hem asıl gereksinim olan materyallerin tasnifinde görevlilerin vakit kaybı yaşamasına neden olmakta hem de bu materyallerin depolanması için muhakkak bir Bahsine planlama olmadığından maalesef bu gereçler boşa gitmektedir. Ayrıyeten gönderilecek yardım materyallerin ikinci el olmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha evvel kullanılmış olanlar da tıpkı biçimde boşa gitmektedir ve bu da büyük bir israfa neden olmaktadır” dedi.

“İzinsiz nakdi ve maddi yardım yapılmamalı”
Müsaadesiz nakdi ve maddi yardım faaliyetlerinde bulunmanın yasal olmadığına dikkat çeken Kortak, “Bunun için kesinlikle gerekli yerlerden müsaade alınmalıdır.


Bu nedenle televizyon, internet, toplumsal medya üzere ortamlarda tertipler, topluluklar aracılığı ile yardım yapılacak ise bu yapıların resmi yerlerden müsaade alıp almadıkları kesinlikle öğrenilmelidir. Ayrıyeten bu tertiplerin toplulukların yöneticilerinden yapılacak yardımları afet bölgesine planlı ve sağlıklı bir halde ulaştırıp ulaştırmadıkları resmi kurumlar ile temasları olup olmadıkları hakkında bilgi istenmelidir. Şaibeli durumlarda yardım yapılmamalıdır” diye konuştu.
Son olarak halkın afet durumlarında hassas davranarak yardımlaşma isteklerinin makûs maksatlı da kullanabileceğini lisana getiren Kortak, “Sosyal medyadan, telefondan yahut etrafımızda bilmediğimiz bireylerden gelen yardım davetlerine yanıt vermemek gerekir.
Halkın hassasiyetini bu tip durumlarda bile bir fırsat olarak pahalandıran ve yardım ismi altında halktan maddi ve nakdi yardım talep eden berbat niyetli bireylere karşı uyanık olunmalıdır. Bu şahısların mutlak suretle gerekli yerlere şikâyeti yapılmalıdır.” ikazında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Azerbaycan’dan destek gelmeye devam ediyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0