9 yıldır öğrencisi olmayan fakültede dekan ve personeline maaş ödediler

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 2012 yılında kurulan ve öğrencisi olmadığı için atıl kalan Teknoloji Fakültesi’ne 2019 yılında dekan ve …

Hediye sipariş alışveriş ankara
11.08.2021
A+
A-

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 2012 yılında kurulan ve öğrencisi olmadığı için atıl kalan Teknoloji Fakültesi’ne 2019 yılında dekan ve işçi atanarak maaşlarının ödendiği Sayıştay raporunda ortaya çıktı.
Bolu Abant İzzet Basyal Üniversitesi’nde Bakanlar Heyeti kararı ile 2012 yılında Teknoloji fakültesi kuruldu.
Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan unsur ve asıllara riayet edilmeden açıldığı ve kurulduğu günden bugüne kadar öğrencisi olmayan fakülteye 2019 yılında dekan ve fakülte sekreteri görevlendirilerek maaş ödemesi yapıldı. Fakültenin öğrencisi olmadığı ve atıl kaldığı halde işçi istihdam edilerek maaş ödenmesi sayıştay raporunda ortaya çıktı.

“İlke ve asıllara riayet edilmeden açıldı”
Sayıştay’ın 2019 yılı raporunda yer alan kısımda, “2011/2605 sayılı Bakanlar Heyeti Kararının, 10.01.2012 tarih ve 28169 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla kurulan Teknoloji Fakültesi’nin 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan prensip ve temellere riayet edilmeden açıldığı, uzun vakitten beri fiilen atıl durumdaki öğrencisi olmayan bu fakültede işçi istihdam edildiği ve maaşının ödendiği tespit edilmiştir” denildi.


Kayseri’den Bolu’ya dekan atandı
Raporda, kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmadığı da belirtilerek, “Söz konusu Fakültede, yalnızca Ağaç İşleri Sanayi Mühendisliği hala açık olup, öğretim üyesi sayısı kâfi olmadığından kısım faaliyette değildir.


Buradaki fakülte sekreterliğini, Hukuk Fakültesi Fakülte Sekreterliğini de yürüten bir idari işçi yürütmekte, Dekanlık vazifesini Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Sanayi Mühendisliği Bölümü’nden 21.08.2019 tarihinde atanan bir akademisyen yürütmektedir.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Fakülte, hali hazırda Mimarlık Fakültesi Binasının yer katında bulunan AZ37- AZ38- AZ39- AZ40 numaralı odalarda faaliyetini yürütmekte, öğrencisi olmadığından rastgele bir dersliği bulunmamaktadır. Muhtaçlıklar gözetilmeden ve kâfi şartlar sağlanmadan fakülte açılması hem kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasına mahzur teşkil etmekte, hem de üniversitedeki öğretim elemanlarından oluşan insan kaynağının rasyonel ve faal bir halde, ayrıyeten plan, prensip ve maksatlar doğrultusunda kullanılmadığını göstermektedir” tabirleri kullanıldı.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.