16 ayda 35 kez zam gelir mi? GELDİ!

16 ayda 35 kez zam gelir mi? GELDİ!
Hediye sipariş alışveriş ankara

Çiftçi ne yapsın? 35 kez zam geldi!. Detaylar haberde. Son 16 ayda 35 kez zam gören gübre fiyatları gıdada gelecek yeni fahiş zamların habercisi. Çiftçiler kan ağlıyor.

Gübre fiyatlarına 16 ayda 35 kez zam geldi. Üre gübrenin fiyatına sadece Cuma günü 600 ile 1000 lira arasında zam geldi. Çiftçiler ya ekim yapmayacak ya da az gübre kullanacak. Latif Sansür imzalı haberde Çiftçiler “Herkes kan ağlıyor. Çiftçi bu yıl domates, biber, kavun karpuz gibi ürünlerden uzak duracak. Bu nedenle üretim yarı yarıya düşer. Bu da fiyatlara yansır” diyor. Geçen yıl haziran ayında tonu bin 800 lira olan üre gübrenin peşin fiyatı 19 Ekim Cuma günü 11 bin 700 TL’ye çıktı. DAP gübre geçen yıl haziranda 2 bin 250 liradan satılırken, bugün 9 bin 750; 2020 kimyevi gübre ise bin 680 liradan 7 bin 250’e yükseldi. TÜİK verilerine göre bile gübre fiyatlarında yüzde 71 artış yaşandı. Üreticiler, “Böyle giderse herkes çiftçiliği bırakacak” dedi.

“1 ton gübre almak için 4.5 ton mısır satmalıyım”
Çiftçi Mehmet Köse, “400 dekar buğday ekecektim. Dekara 50 kilo gübre atsam 20 ton eder. Yani 240 bin lira. Ben nereden bulacağım, bulsam ne kazanacağım. Gelecek yıl buğday ve hububat ile ilgili ciddi sorunlar yaşanacak” ifadelerini kullandı. Astronomik zamlarla yaş sebze ve meyve üretiminin yarı yarıya düşeceğini söyleyen Üretici Mehmet Ali Yılmaz birçok üreticinin gübre atmadığını söyledi. Üretici Lokman Hasanoğlu, “Bir ton gübre alabilmek için en az 4.5 ton mısır satmak zorundayım” diyerek açıklamasını tamamladı.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.